Różne rodzaje zapalenia błony naczyniowej oka

Występują różne rodzaje zapalenia błony naczyniowej oka, poniżej opisano szczegółowo każde z nich.

Zapalenie przedniego odcinka błony naczyniowej

Zapalenie przedniego odcinka błony naczyniowej jest najczęstszą postacią zapalenia błony naczyniowej oka. Przez większość czasu ludzie mają zaczerwienione, bolesne oczy (jedno lub oba), są wrażliwi na światło i mają niewyraźne widzenie. Istnieje kilka źródeł zapalenia, które lekarze często sprawdzają, w tym infekcje ogólnoustrojowe, takie jak gruźlica lub kiła, czynniki genetyczne, takie jak choroba HLA-B27 i ogólnoustrojowe choroby zapalne, takie jak sarkoidoza, choroba Behceta lub młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów. Jednak w około 50% przypadków nie znajdujemy źródła systemowego. Choroba nadal może być leczona, ale często jej przyczyna nie jest zidentyfikowana. Krople do oczu zwykle dobrze działają na zapalenie przedniego odcinka błony naczyniowej, chociaż czasami potrzebne są zastrzyki lub pigułki. Choroba ogólnoustrojowa jest leczona systemowo i czasami angażuje się reumatologa lub specjalistę od chorób zakaźnych.

Zapalenie błony naczyniowej pośredniego i tylnego

Zapalenie pośredniego i tylnego odcinka błony naczyniowej oka jest znacznie rzadsze niż zapalenie przedniego odcinka błony naczyniowej, rzadko powodując ból. Mogą jednak powodować znacznie większe uszkodzenia wzroku, jeśli nie są leczone. Większość pacjentów będzie mieć męty (męty starzejące się są niezwykle częste. Męty u 14-latków należy zbadać), niewyraźne widzenie centralne lub martwe punkty lub problemy z widzeniem w nocy. Chociaż krople czasami działają na tego typu stany zapalne, często konieczne są leki ogólnoustrojowe. Infekcje również mogą powodować tę chorobę, ale ogólnoustrojowa choroba zapalna jest znacznie bardziej prawdopodobna.

Panuveitis

Panuveitis to stan zapalny dotyczący wszystkich części oka. Najczęściej są to infekcje w obrębie oka (spowodowane urazem, zabiegiem chirurgicznym lub infekcją ogólnoustrojową) lub znaczny stan zapalny związany z chorobą podstawową. Panuveitis jest na szczęście rzadki, ale jest bardzo poważny i musi być leczony agresywnie, aby zapobiec pogorszeniu wzroku.

Zapalenie twardówki

Zapalenie twardówki jest stanem zapalnym ściany oka i powoduje czerwone, bolesne oczy, które często są wrażliwe w dotyku i mogą budzić ludzi z głębokiego snu. Ze wszystkich rodzajów zapalenia błony naczyniowej oka jest to jedyny rodzaj wywołany przez choroby takie jak toczeń i reumatoidalne zapalenie stawów. Krople rzadko działają na zapalenie twardówki, a zastrzyki lub terapia doustna są często potrzebne, aby zapewnić remisję. Ocena wspólnych przyczyn jest również ważna, ponieważ nie chcemy przeoczyć choroby ogólnoustrojowej, która może powodować objawy oczne.

90% wszystkich bolesnych czerwonych oczu jest najprawdopodobniej spowodowanych zapaleniem spojówek, ciałami obcymi w oku lub porysowaną rogówką. Ale czasami lekarz okulista może znaleźć zapalenie w oku, które będzie wymagało dalszych badań. Na szczęście leczenie różnymi lekami przeciwzapalnymi jest dostępne, o ile choroba jest odpowiednio zdiagnozowana.