Autyzm – charakterystyczne objawy i diagnostyka

Autyzm – objawy u dzieci

Pierwsze objawy autyzmu pojawiają się już we wczesnym dzieciństwie. Najczęściej można zauważyć je u około trzy letniego dziecka, chociaż rodzice zauważają je czasami wcześniej. Charakterystyczne objawy autyzmu u dzieci to:

  1. brak chęci do uczestnictwa w zabawie z innymi dziećmi,
  2. zamknięcie w swoim własnym świecie,
  3. preferowanie samotności,
  4. duże zainteresowanie przedmiotami, małe zainteresowanie ludźmi,
  5. trudności związane z wyrażaniem emocji,
  6. zdarzają się zachowania impulsywne,
  7. czasami zdarza się brak reakcji na ból,
  8. brak reakcji na swoje imię,
  9. jeśli rozmawia, to najczęściej na jeden konkretny temat,
  10. nie biega w charakterystycznych dla dzieci podskokach.

Jeśli zachowanie Twojej pociechy wzbudza niepokój, nie czekaj i zgłoś się do lekarza w celu diagnostyki. Autyzm to nie choroba, a zaburzenie którego nie da się wyleczyć. Warto jednak pamiętać o tym, że szybka diagnostyka i pomoc lekarzy sprawia, że dziecko ma szansę na lepsze funkcjonowanie.

Diagnostyka

Aby dowiedzieć się, czy dziecko ma autyzm, najważniejsze jest obserwowanie jego zachowania. W diagnostyce biorą udział lekarze o różnych specjalnościach. Bada się między innymi funkcjonowanie mózgu oraz nerwów, analizuje zachowania dziecka. Ważna jest także rozmowa z rodzicami, którzy przebywają ze swoją pociechą najbliżej i znają ją najlepiej. Aby dać szansę dziecku na lepsze życie, a rodzicom wsparcie i odpowiednią wiedzą, stosuje się różne formy psychoterapii, która powinna dotyczyć wszystkich członków rodziny.

Wykluczenie chorób

Objawy podobne do tych świadczących o autyzmie, mogą być powodem występowania różnych chorób. Dlatego ważne jest wykonanie badań, które mają potwierdzić lub wykluczyć te choroby. Bada się między innymi krew i mocz, ważne są badania laryngologiczne, słuchu, neurologiczne, okulistyczne oraz genetyczne. Jeśli Twoje dziecko zachowuje się inaczej niż jego rówieśnicy, jeśli cokolwiek wydaje Ci się niepokojące, nie zwlekaj i zgłoś się do lekarza jak najszybciej