- Kreatywna zabawa i osobiste wspomnienia: Malowanki i pamiętniki dla dzieci
- Efektywny trening pośladków na siłowni - plan dla każdego
- Jak wykorzystać trening i suplementy diety, by lepiej budować masę mięśniową?
- Personalizacja opakowań kosmetycznych: techniki druku, które przyciągają uwagę
- Jakie suplementy wspomagające stawy wybrać?
Domowe sposoby na grypę żołądkową
Grypa żołądkowa to choroba o podłożu wirusowym, która najczęściej objawia się ostrymi biegunkami, wymiotami i bólami jamy brzusznej. Choć zwykle trwa zaledwie kilka dni, jej skutki – odwodnienie, osłabienie i problemy gastryczne – mogą być wyjątkowo dotkliwe. Na szczęście istnieje kilka domowych, skutecznych sposobów na poradzenie sobie z grypą żołądkową!
Dieta i nawadnianie w grypie żołądkowej
Jednym z najbardziej dotkliwych i niebezpiecznych (szczególnie w przypadku osób starszych i małych dzieci) skutków grypy żołądkowej jest odwodnienie, do którego dochodzi za sprawą wymiotów i biegunek. To dlatego tak ważne jest odpowiednie nawadnianie w trakcie choroby. Zaleca się wypijanie minimum 2 litrów wody niegazowanej dziennie. Z pomocą przyjdą także ziołowe napary, które łagodzą dolegliwości żołądkowe, takie jak herbata z pokrzywy, mięty lub rumianku. Wspomagać się możemy także niesłodzonymi kompotami owocowymi, które świetnie gaszą pragnienie. Podczas choroby unikać należy słodkich napojów, kawy, alkoholu oraz wody gazowanej, która może powodować dodatkowo zgagę i podrażnienie śluzówki żołądka.
W trakcie choroby należy szczególną uwagę przykładać do stylu odżywiania. W łagodzeniu objawów pomogą aromatyczne rosoły i zupy na mięsnych bulionach, które są wyjątkowo bogate w kolagen, a dodatkowo rozgrzewają i wspomagają leczenie choroby. Należy unikać potraw ciężkich, mącznych i smażonych, które mogą dodatkowo obciążać układ pokarmowy.
Grypa żołądkowa leczenie alkoholem
Już nasze prababki znały zdrowotny wpływ niektórych nalewek. Dużą popularnością cieszy się nalewka orzechowa, która wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwwirusowe. Świetnie przeczyszcza układ trawienny i likwiduje różne patogeny, które mogą być przyczyną wystąpienia choroby. W trakcie choroby należy unikać jednak innych alkoholi, które mogą destrukcyjnie wpływać na żołądek i jelita: należy wykluczyć zarówno mocne alkohole, jak i zminimalizować spożywanie piwa i wina. Jeśli spożywamy jakiekolwiek farmaceutyki mające zahamować biegunki lub wymioty należy upewnić się, że są one całkowicie bezpieczne.