Dlaczego zbyt dużo soli jest dla ciebie szkodliwe?

Czemu sól jest niezdrowa? Sól wiąże się z wyższym ciśnieniem krwi. Około 50 do 70 milionów ludzi ma nadciśnienie i wszyscy skorzystaliby na diecie niskosolnej.

Badania nad dietą DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension) pokazują, jak dużą różnicę może mieć spożycie soli. To bardzo zdrowa dieta niskosodowa, zawierająca dużo warzyw i mało soli. Dieta DASH może znacznie obniżyć wysokie ciśnienie krwi.

Problem w tym, że sól jest bardzo smaczna, podobnie jak cukier. Połączenie soli, cukru i tłuszczu jest niewiarygodnie smaczne. Wszystkie ssaki mają ochotę zjadać te złe pokarmy. Ilość soli, która jest dostępna dzisiaj, podobnie jak ilość cukru, która jest obecnie dostępna, znacznie przekracza to, co powinniśmy mieć w naszej diecie.

 

Co powoduje zbyt duże spożycie soli?

Nadmiar sodu zwiększa ciśnienie krwi, ponieważ zatrzymuje nadmiar płynów w organizmie, a to dodatkowo obciąża serce. Zbyt dużo sodu zwiększy ryzyko udaru, niewydolności serca, osteoporozy, raka żołądka i choroby nerek. Ograniczenie spożycia sodu jest trudne, ponieważ około 75% sodu w naszej diecie pochodzi z przetworzonej żywności, a nie z soli, którą dodajemy przy stole. Jeśli nie jesteś doświadczonym czytelnikiem etykiet żywieniowych, może to być szokujące. Nawet żywność, taka jak pieczywo i płatki zbożowe, może zawierać duże ilości soli. Nazywamy to cichym zabójcą, ponieważ wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ma nadciśnienie.

Przeciętny człowiek zjada około 3400 miligramów sodu dziennie, ale zalecana ilość dla zdrowej osoby to 2300 miligramów dziennie. Dla osób z wysokim ciśnieniem krwi lub cukrzycą i każdego, kto ma 51 lat lub więcej, dzienne zalecenie to 1500 miligramów sodu.

 

Większość ludzi spożywa dwukrotnie więcej soli niż powinna!

Dla większości ludzi dieta bogata w sód może prowadzić do zatrzymania płynów. A u niektórych wrażliwych osób zatrzymanie płynów może prowadzić do wyższego ciśnienia krwi, co zwiększa ryzyko udaru mózgu, chorób serca i nerek. Za każdym razem, gdy masz nadciśnienie, serce musi pracować ciężej i może spowodować uszkodzenie naczyń krwionośnych i samego mięśnia sercowego.