Jaka pora dnia jest najlepsza do wykonywania ćwiczeń fizycznych?

Chcąc rozpocząć swoją przygodę ze sportem możesz zastanawiać się o jakich porach dnia warto jest realizować ćwiczenia. Na to pytanie nie ma jasnej, jednoznacznej odpowiedzi, wszystko jest kwestią indywidualną. O czym więc należy pamiętać?

Aktywność fizyczna daje najlepsze rezultaty jeśli jest uprawiana regularnie. Podstawowym pytaniem, jakie należy sobie zadać jest to, kiedy masz wystarczająco dużo wolnego czasu, by móc zadbać o wygodny strój, odpowiednią ilość miejsca, staranne wykonywanie ćwiczeń, a także odpoczynek i ewentualny prysznic.

Co jeśli brakuje Ci wolnego czasu?

Chodząc do pracy w porannych godzinach możesz nie znaleźć odpowiedniej ilości czasu na sport i nie ma w tym niczego złego. Jeśli zaś po pracy czujesz, że nie masz siły na intensywny wysiłek – wybierz krótką praktykę relaksacyjnej i odprężającej jogi. Gdy poczujesz jak pozytywny wpływ ma ona na Twój organizm, to możliwe, że czas i siły na poranne, pobudzające ćwiczenia też się znajdą.

Regularność jest podstawą

Częste i zbyt intensywne ćwiczenia mogą sprawiać, że nieprzyzwyczajony organizm zacznie się buntować i szybko stracisz motywację. Przygodę ze sportem warto rozpocząć od krótkich, ale regularnych ćwiczeń. Z czasem, gdy nabierzesz już wprawy, poprawi się wydolność i kondycja organizmu, a więc ćwiczenia nie będą męczyć tak samo jak na początku.

Nie ma czegoś takiego jak obiektywnie najlepsze i najgorsze pory dnia do ćwiczeń fizycznych. Ważne, by aktywność nie stanowiła przykrego obowiązku, a sprawiała przyjemność. Wykonuj trening o takiej godzinie, w której czujesz się najlepiej i możesz zapewnić sobie odpowiednią ilość czasu. W teorii najlepszym czasem na trening jest poranek, między godziną 9 a 12. Wynika to z tego, że po dobrze przespanej nocy i lekkim rozbudzeniu organizm zyskuje największą aktywność psychomotoryczną. Nie należy ćwiczyć bezpośrednio po posiłku, a odczekanie przynajmniej dwóch godzin, dla osób pracujących w klasycznym wymiarze czasowym, może być po prostu niemożliwe. Jednak dużo większe znaczenie od pory dnia ma systematyczność ćwiczeń. Wybierz więc czas idealny dla siebie i spróbuj tego się trzymać.