Windsurfing – od czego zacząć?

Windsurfing to jeden z tych sportów wodnych, który większości z nas może kojarzyć się głównie z Ameryką. To właśnie tam, a dokładniej na Hawajach i w Kalifornii praktykuje się go najczęściej. Jednak z łatwością można zauważyć, że sport ten staje się coraz popularniejszy także w Polsce, a warunki do jego uprawiania wcale nie są najgorsze. Jednak od czego najlepiej zacząć?

Czym dokładnie jest windsurfing?

Windsurfing można przetłumaczyć jako surfowanie z wiatrem. Choć wydaje się to wyjątkowo proste, to jednak nie do końca takie jest. Zaczynając od początku, warto wiedzieć, że windsurfing został “wynaleziony” po raz pierwszy w Kalifornii, a obecnie jest jedną z dyscyplin na Igrzyskach Olimpijskich. Co więcej, można wyróżnić kilka odmian tej dyscypliny jak np.:

  • slalom;
  • wave;
  • freeride;
  • freestyle.

Podstawową zasadą windsurfingu jest umiejętność odpowiedniego balansowania ciałem tak, by utrzymać równowagę na desce, do której dołączony jest żagiel. On zaś spełnia rolę steru, więc konieczna jest także siła fizyczna, by można było przy jego pomocy utrzymać odpowiedni tor surfowania. Windsurfing jest sportem dla każdego, teoretycznie, oprócz siły, nie są potrzebne żadne, inne predyspozycje. Przy odrobinie zaangażowania, każdy będzie w stanie opanować podstawy i samodzielnie rozpocząć windsurfowanie!

Co jest potrzebne do rozpoczęcia nauki windsurfingu?

Chcąc rozpocząć swoją przygodę z windsurfingiem, warto się do tego odpowiednio przygotować. Z uwagi na to, że sport ten jest uprawiany na otwartych zbiornikach i akwenach wodnych, konieczne będzie kilka gadżetów, które ułatwią przyswajanie podstawowych zasad. Warto wyposażyć się w:

  • piankę termiczną – jest to specjalny kombinezon, który ma chronić organizm przez wychłodzeniem w trakcie kontaktu z wodą. Świetnie sprawdza się ona przy windsurfowaniu po zimnych zbiornikach, w których temperatura rzadko kiedy przekracza 19 stopni Celsjusza;
  • deskę windsurfingową – jeśli zamierzamy uczyć się windsurfingu samodzielnie to będzie nam ona potrzebna. Warto wybrać model dla początkujących, by nie sprawiał on wiele problemów;
  • rękawiczki – to również obowiązkowy element wyposażenia, który ochroni dłonie przed obtarciami i odciskami podczas sterowania żaglem.

Oprócz wyżej wymienionych akcesoriów, do nauki windsurfingu przyda się także chęć oraz zaangażowanie. Sport ten nie jest tak trudny, jak może się to wydawać, aczkolwiek trzeba poświęcić nieco więcej czasu, na opanowanie podstaw.

Jak rozpocząć przygodę z windsurfingiem?

Naukę windsurfingu wiele osób decyduje się rozpocząć w dedykowanej szkole, pod okiem doświadczonych profesjonalistów. Tak naprawdę, jest to jeden ze skutecznych sposobów na to, by nauczyć się odpowiednio balansować ciałem, a także sterować żaglem. Jest to także rozwiązanie bezpieczniejsze. Klasyczny kurs zwykle rozpoczyna się od teoretycznego wstępu, a następne ćwiczeń “na sucho”. W tym momencie, kursant oswaja się z deską, a także uczy się utrzymania równowagi na lądzie. Dopiero po kilku godzinach takiej praktyki można rozpocząć ćwiczenia na wodzie. Jeśli nie zdecydowaliśmy się na krus profesjonalny, wówczas w podobny sposób można rozpocząć naukę samodzielnie. Często pierwsze próby wypłynięcia na otwarte wody kończą się upadkami, jednak warto pamiętać o tym, że praktyka czyni mistrza. Zwykle wystarczy kilka lekcji, by każdy opanował podstawy windsurfingu. Nieco więcej problemów sprawia zawracanie oraz skręcanie na wodzie, więc na te aspekty warto poświęcić nieco więcej czasu. Windsurfing jest coraz popularniejszy, więc z pewnością warto się go nauczyć!