Jaki trening wybrać dla siebie? Co daje trening interwałowy?

Regularna aktywność fizyczna ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania wszystkich układów wewnętrznych, narządów i ogólnego stanu zdrowia całego organizmu. Wybór najlepszych dla siebie ćwiczeń nie jest jednak prosty i często wymaga przyzwyczajenia się do określonego typu aktywności. Warto jednak zachować cierpliwość i do skutku poszukiwać aktywności lub dyscypliny sportowej dopasowanej do swoich potrzeb. Każdą z dyscyplin można także dostosować do wybranej formy i charakteru ćwiczeń.

Co daje trening interwałowy

Jednym z najbardziej skutecznych i efektywnych treningów, jest wykonywanie interwałów. Świadomość co daje trening interwałowy pomaga w pierwszych próbach, gdy jest naprawdę ciężko. Trening ten przede wszystkim polega na wykonywaniu w sposób bardzo intensywny wybranych ćwiczeń przez określoną ilość czasu. Najczęściej trwa to około dwie minuty. W tym czasie należy dać z siebie wszystko i włożyć w ćwiczenia całą swoją energię. Następnie przez kolejną minutę lub dwie, należy zwolnić tempo i uspokoić swój oddech oraz tętno. Najważniejszym dla wielu osób co daje trening interwałowy jest bardzo podkręcony metabolizm jeszcze przez kilka godzin po zakończeniu treningu. Na trening interwałowy najlepiej jest wybierać dyscypliny dynamiczne, które pozwalają zróżnicować tempo. Między innymi jest to bieganie, jazda na rowerze, pływanie lub jazda na rolkach.

Trening aerobowy

Ten typ treningu pozwala przede wszystkim zadbać o kondycję. Wspaniale wpływa na rozluźnienie organizmu, a także jego wymodelowanie w sposób powolny. Jest to najlepszy wybór treningu na początek swojej przygody ze sportem. Pozwala na dokładne wykonywanie wszystkich ruchów i budowanie świadomości własnego ciała oraz jego możliwości wydolnościowych. Żeby jednak trening aerobowy przyniósł takie same korzyści jak wspomniany trening interwałowy, powinien trwać dłużej. Cechą charakterystyczną dla aerobów jest stałe utrzymywanie tempa oraz intensywności na tym samym poziomie. Ćwiczenia aerobowe doskonale sprawdzają się także jako forma rozgrzewki przed treningami siłowymi. W przypadku treningów siłowych, najważniejsza jest poprawna technika oraz obciążenie. Samych powtórzeń nie należy wykonywać zbyt wiele przy dużym obciążeniu. Trening aerobowy to najlepszy wybór dla osób pragnących zadbać o zdrowie, kondycję i jedynie delikatne modelowanie sylwetki, natomiast trening siłowy z gorsetem treningowym pozwoli zbudować mięśnie i siłę, przy zachowaniu właściwej i odpowiednio wysokiej kaloryczności codziennych posiłków.