Jak zwiększyć masę mięśniową i nie odkładać tkanki tłuszczowej

Budowanie masy mięśniowej to nieodłączny etap zwiększania muskulatury. Niektórzy uważają że w tym czasie dostrzega się znaczący wzrost tkanki tłuszczowej w organizmie. Specjaliści wiedzą jednak, że budowanie suchej masy mięśniowej jest możliwe, trzeba tylko wiedzieć jak to robić. Poniżej przedstawiono najważniejsze zasady budowania suchej masy mięśniowej, które powinien znać każdy bywalec siłowni i amator. Dzięki nim budowanie masy mięśniowej, bez zbędnego odkładania się tkanki tłuszczowej w organizmie, jest proste i przejrzyste.

Jak zbudować suchą masę mięśniową?

Przede wszystkim trzeba znać swój punkt zero, jeśli chodzi o spożywanie kalorii. Osoba, która pozyska taką informację, będzie mogła bez problemu, czyli małymi krokami, dodawać ilość dziennych spożywanych kalorii. Takie działanie pozwala zaś idealnie ułożyć zapotrzebowanie ciała na wzrost tkanki mięśniowej.
W praktyce jest to bardzo monotonne i niezwykle trudne zadanie, przez co staje się wręcz niemożliwe do wykonania. Każde odchylenie od rygorystycznej diety powoduje bowiem niepożądane efekty.
Dużą rolę w budowaniu suchej masy mięśniowej odgrywają obecnie dwie rzeczy, tj. wybitna genetyka, stworzona do wzrostu mięśni, bez jednoczesnego odkładania tłuszczu, co niestety zdarza się bardzo rzadko oraz zaawansowane cykle sterydowe, które zwiększają objętość mięśni kulturysty bez nabierania przez niego tkanki tłuszczowej.

Rola suplementów i diety w budowaniu masy mięśniowej

W przypadku standardowej osoby, która trenuje naturalnie, po każdym cyklu na masę następuje cykl redukcji tkanki tłuszczowej. Jest to naturalne i niemożliwe do pominięcia.
Utrata zgromadzonej tkanki tłuszczowej nie stanowi żadnego wyzwania, ani tym bardziej problemu. Należy jednak wiedzieć, co jeść i w jakich ilościach. Oznacza to, że budowanie suchej masy mięśniowej jest niemożliwe bez odpowiedniej diety, przy czym dieta na masę i dieta na redukcję tkanki tłuszczowej, to dwa różne pojęcia!
Na co zwracać uwagę w czasie diety na redukcję tkanki tłuszczowej? Przede wszystkim na jakość makroskładników, oznacza to odstawienie cukrów, alkoholu czy tłuszczów na rzecz zdrowej żywności. Warto w tym czasie sięgać również po suplementy diety, które mają uzupełnić dietę o witaminy i minerały, a także wspomóc organizm w walce ze zbędnym tłuszczem. Po drugie, w czasie diety na redukcję tkanki tłuszczowej, po cyklu na masę, należy trzymać się ustalonej puli kilokalorii oraz dzielić posiłki na różne kategorie, przyjmując węglowodany, białka, zdrowe tłuszcze itp. W przypadku wątpliwości, co do spożywanych pokarmów, warto poprosić o pomoc specjalistę, np. dietetyka i wspólnie z nim stworzyć swój własny, indywidualny plan żywieniowy. Menu na redukcję tkanki tłuszczowej na pewno pozwoli kulturyście wytrwać w swoim postanowieniu i osiągnąć wymarzoną sylwetkę.

Dlaczego sportowcy sięgają po sterydy?

Sterydy to środki dopingujące, które pozwalają osiągnąć wymarzoną sylwetkę w krótszym czasie i przy mniejszym wysiłku. Dzieje się to na dwa sposoby, tzn. z jednej strony sterydy na redukcję tkanki tłuszczowej przyspieszają metabolizm, a z drugiej zwiększają wytrzymałość, siłę, energię, motywację do ćwiczeń i wytrwałość sportowca na siłowni, dzięki czemu wolniej się męczy, dłużej trenuje oraz szybciej się regeneruje po ciężkim wysiłku.
Sterydy pozwalają zatem szybciej zbudować masę mięśniową dobrej jakości, wspomagają treningi i pomagają kulturyście dojść do siebie po intensywnym treningu. Niemniej, w czasie redukcji tkanki tłuszczowej najważniejsza jest dieta.

Jak dobrać trening by zbudować beztłuszczową masę mięśniową?

Dużą rolę w budowaniu beztłuszczowej masy mięśniowej odgrywa także trening. Co jednak warto zapamiętać, różni się on od treningu na masę mięśniową. Bardzo ciężko wyróżnić konkretne ćwiczenia na redukcję tkanki tłuszczowej, ale warto podkreślić, że są to czynności wprawiające w ruch wiele stawów na raz, jednocześnie przyspieszające metabolizm, czyli m.in. cardio, tabata czy interwały.
W przypadku wątpliwości co do planu treningowego, warto poprosić trenera personalnego o pomoc i wspólne sporządzenie rozpiski z ćwiczeniami. Jednocześnie należy pamiętać również o regeneracji organizmu, odpowiednim jego nawodnieniu oraz minimum ośmiogodzinnym śnie każdej nocy, aby osiągnąć najlepsze rezultaty i osiągnąć swój główny cel, czyli beztłuszczową masę mięśniową.