Trzy podstawowe elementy stroju biegaczki

Bieganie to sport pozwalający na wypracowanie dobrej kondycji, szczupłej sylwetki oraz poprawę samopoczucia. Jeśli ćwiczymy efektywnie, dbając o swoje zdrowie. Komfortowe warunki, podczas biegania zapewnia nam odpowiedni strój sportowy, w tym trzy dla nas najważniejsze elementy:

 

Buty to podstawa

Odpowiednie buty to niezaprzeczalna podstawa stroju biegacza. Odpowiednio dobrane obuwie chroni naszą stopę przed możliwymi urazami oraz innymi niedogodnościami. Czym powinny się cechować buty do biegania?

Po pierwsze powinny być wygodne i wykonane z oddychających materiałów. Tak by nas nie uwierały oraz nie powodowały nadmiernego pocenia się stóp.

Po drugie musimy dopasować buty do terenu. Buty do biegania po powierzchniach płaskich jak asfalt, czy chodnik powinny amortyzować naszą stopę. Z tego względu będą miały grubszą i miękką podeszwę. Zwykle jest to również lżejsze obuwie, nawet na sezony zimowe. Buty do biegania w terenie są zaś cięższe i bardziej zabudowane, dzięki czemu chronią kostkę przed skręceniem.

Po trzecie należy dopasować buty do pory roku. Na wiosnę i lato należy mieć inne buty niż na jesień, czy zimę.

Jak znaleźć dobry biustonosz sportowy?

Na komfortowe ćwiczenia składa się również dobranie odpowiedniego biustonosza sportowego. To on utrzymuje nasz biust, jednocześnie nie krępując ruchów oraz głębszych oddechów. Aby znaleźć odpowiedni biustonosz sportowy, należy zwrócić uwagę na:
– wielkość miseczki – za mała będzie niewygodna, a za duża nie będzie spełniać swojej funkcji utrzymania naszych piersi,

– rozmiar pod biustem – zwykle będzie to nasz codzienny rozmiar, jednak warto sprawdzić jaki, mamy wymiar, biorąc głęboki wdech, jak na przykład po dłuższym i męczącym biegu; jeśli nas uciska, warto wziąć rozmiar większy pod biustem.
Biorąc większy rozmiar pod biustem, biustonosza sportowego może się okazać, że miseczki będą uwierać naszą skórę pod pachami. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być wybranie modelu z większym rozmiarem pod biustem, ale mniejszą miseczką.

Druga skóra biegacza – bielizna termoaktywna damska

Bielizna termoaktywna to odzież ze specjalnych materiałów, posiadających zdolność sprawnego odprowadzania potu ze skóry. Dzięki temu sama skóra jest sucha, nawet przy intensywnym wysiłku fizycznym, a cały pot wchłaniany jest przez warstwę następną ubrania, czyli koszulkę lub bluzę. W związku z tym odzież termoaktywna ma specjalny krój, sprawiający, że przylega do naszej skóry, niemalże wszędzie. Specjalne szwy oraz łączenia zapewniają nam wygodę, chroniąc przed obtarciami.

Dodatkową zaletą noszenia bielizny termoaktywnej jest większe uczucie ciepła. Ponieważ nasza skóra jest sucha. Dlatego często poleca się ja jako pierwszą warstwę stroju do biegania jesienią i zimą.