Słuchawki bezprzewodowe – co warto o nich wiedzieć

Słuchawki bezprzewodowo to coraz częściej wybierane rozwiązanie, sprawdza się ono również podczas pracy zdalnej i wideokonferencji. W poniższym artykule znajdziesz m.in. odpowiedzi na pytania jak działają słuchawki bezprzewodowe, czym się charakteryzują, dlaczego warto się w nie wyposażyć oraz na co zwrócić uwagę kupując sprzęt.

Jak działają słuchawki bezprzewodowe?

Słuchawki bezprzewodowe mogą działać na kilka sposobów.

Pierwszym z ich są słuchawki na podczerwień – wykorzystywana jest wiązka podczerwieni (IR) i przesyłany jest dźwięk z jednostki bazowej do słuchawek, pracuje to w ten sam sposób jak pilot zdalnego sterowania telewizora. Zasięg ogranicza się do około 7 metrów, może to być nieco mniej, w przypadku, gdy użytkownik nie stoi na linii środkowej prowadzącej od urządzenia nadawczego. Podczerwień jest „optyczna”, dlatego należy mieć wyraźne pole widzenia pomiędzy nadajnikiem a słuchawkami. Słuchawka tego typu to z pewnością niezłe rozwiązanie do przechadzania się po domu, albo do siedzenia przed telewizorem.

Kolejna opcja to słuchawki na Bluetooth – w tym przypadku sygnał radiowy o małej mocy używa się do cyfrowego przesyłania dźwięku. Ograniczony zasięg, jest podobny do słuchawek na podczerwień, ale przenośność urządzeń Bluetooth powoduje, że można używać ich przykładowo podczas spaceru lub w trakcie jazdy samochodem, gdy nie używa się zestawu głośnomówiącego. W tym przypadku nie ma konieczności wyjmowania sprzętu z kieszeni.

Ostatnim rodzajem są słuchawki na fale radiowe – w tym przypadku można chodzić po domu czy ogrodzie, słuchając w tym czasie muzyki albo dźwięku z telewizora. Tak jak w przypadku Bluetooth, używa się sygnału radiowego, większa wydajność jest widoczna w systemie FM (działa jak radio tylko na innej częstotliwości). W większości przypadków można wybrać dwa lub więcej kanałów, aby nie przejmować się zakłóceniami ze strony innych urządzeń albo sąsiadów, którzy również mogą korzystać z tego rodzaju słuchawek.

Więcej o słuchawkach przeczytasz tutaj: https://www.neonet.pl/telewizory-i-rtv/sluchawki.html

Dlaczego warto kupić słuchawki bezprzewodowe?

Słuchawki bezprzewodowe to nie tylko eleganckie, ale również funkcjonalne rozwiązanie. Najczęściej wybierane jest przez osoby aktywne fizyczne, którym muzyka towarzyszy w trakcie uprawiania sportu. Dodatkowe udogodnienie to intuicyjny panel umieszczony z jednej strony słuchawek, można jednym gestem sterować głośnością oraz kolejnością utworów. Często panel daje możliwość odebrania połączenia lub połączenia się z ostatnio wybieranym numerem.

Oczywiście słuchawki bezprzewodowe mają również wady. Do najczęściej wymienianych zalicza się konieczność systematycznego ładowania oraz nieco wyższa cena.

Słuchawki bezprzewodowe pokrywają praktycznie całą małżowinę uszną. Mogą mieć szerokie zastosowanie – świetnie sprawdzą się na wielbicieli audio, sportowców, jak i użytkowników, którzy szukają dobrego sprzętu.

Słuchawki bezprzewodowe nauszne można podzielić na zamknięte, półotwarte i otwarte:

  • model zamknięty gwarantuje redukcję szumów i niezakłócony dźwięk. Sprzęt bardzo mocno i szczelnie przylega do głowy i ucha, więc można używać go nawet w najbardziej hałaśliwym otoczeniu. Słuchawki zamknięte posiadają również pożądaną dynamiką wysokich oraz niskich tonów,
  • model otwarty, zwykle przeznaczone do użytku domowego, sprzyja odpowiedniej higienie jak również bezpieczeństwu błony bębenkowej. Zapewnia właściwą wentylację, można je nosić dłuższy czas,
  • model półotwarty, to słuchawki uniwersalne, które łączą zalety poprzednich typów. Mogą być używane w domu oraz na świeżym powietrzu –sprzęt dba o komfort i gwarantuje właściwą akustykę.

Na co zwrócić uwagę wybierając słuchawki bezprzewodowe?

Decydując się na słuchawki bezprzewodowe warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Szeroką gamę produktów znajdziesz na stronie:

https://www.neonet.pl/sluchawki/sluchawki-bezprzewodowe.html

Pierwszym aspektem, na który warto zwrócić uwagę jest SPL, czyli poziom ciśnienia akustycznego mierzonego w dB. Parametr ten określa głośność dźwięku wydobywającą się ze słuchawek. To właśnie słuchawki douszne bezprzewodowe należą do najgłośniejszych. Z tej racji warto bardzo uważnie ich używać, aby nie zrobić sobie krzywdy.

Następny aspekt to impedancja słuchawek, która również odpowiada za głośność oraz czystość wydobywanego dźwięku. Jeżeli chcemy, aby słuchawki douszne i dokanałowe nie szwankowały to wartość powinna wynosić od 16 do 32 omów, w przypadku słuchawek nausznych i wokółusznych od 32 do 64 omów.

Kolejną kwestią na którą należy zwrócić uwagę jest transmisja Bluetooth, to bardzo często wykorzystywana opcja. Słuchawki Bluetooth bardzo szybko parują się z docelowym sprzętem – w zależności od modelu zasięg połączenia jest różny. Słuchawki Bluetooth mogą posłużyć nie tylko do słuchania muzyki, ale i prowadzenia rozmów telefonicznych.

Inną funkcjonalnością słuchawek może być Noise Canceling. Jest to redukcja hałasu, która sprawia, że sprzęt może być używany nawet w ciężkich warunkach, a jakość nie jest utracona.

Oczywiście ceny słuchawek bezprzewodowych są bardzo różne. Zależą od konkretnego modelu, ale z pewnością są one droższe niż słuchawki przewodowe. Ceny zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych.

Macie już swoje słuchawki bezprzewodowe?